Tinker

Wielobarwnie umaszczone Tinkery są silnymi końmi uniwersalnymi. Wysokość w kłębie wynosi pomiędzy 135 a 170 cm. Mają bardzo stabilną podstawę z wyraźnie rozwiniętymi stawami oraz długi ogon. Sierść ma nieco dłuższą strukturę niż konie gorącokrwiste. Mają gęsty włos na nogach. Umaszczenie jest zwykle czarno – wielobarwne, lecz również brązowe lub trikolor. Prawie połowa ma oczy o różnych kolorach, błękitne oczy nie są wyjątkiem.

Rozróżniamy dwa typy koni:

  • cięższy koń pociągowy (Cob);
  • nieco lżejszy typ wierzchowy (Grai).

Pochodzenie tych koni nie jest do końca znane. Przez wiele lat towarzyszyły one cyganom w ich wędrówkach na wyspach brytyjskich, a ich charakter został przez to zdeterminowany. “Kushti grai“ to cygańskie określenie dla dobrego konia, który musi ciężko pracować, być cierpliwy oraz niezawodny. Są spokojne i zrównoważone, niezależnie od wieku i poziomu umiejętności. Nic nie wyprowadzi Tinkera z równowagi! Powierzano im ciągnięcie wozów cygańskich lub “vardo” – domu na kółkach i warsztatu i były dumą ich cygańskich panów. Konie te występują w spokojniejszych okolicach Anglii i Irlandii i pracują jako konie ciągnące vardo oraz pięknie udekorowane wozy cygańskie, które w swoim czasie kosztowały tyle ile dom i nawet dziś trzeba na nie wydać 15.000 funtów (ok. € 25.000).

Zwierzęta te są wytrzymałe, w kłusie i stępie. Ich temperament jest spokojny, lecz dynamiczny. Łatwo uczą się skoków. Możliwe jest również ujeżdżenie i jazda westernowa. Tinker jest świetnym koniem rekreacyjnym zarówno w zaprzęgu oraz jako koń wierzchowy.